Poradnik początkującej Kosmetykocholiczki: Jak rozumieć skład kosmetyków / INCI?

W życiu chyba każdej kobiety nadchodzi taki moment kiedy zamiast "modności" kosmetyku ważny zaczyna robić się skład. Jest tylko jeden mały problem, na który natyka się początkująca kosmetykocholiczka - jak interpretować skład kosmetyków? Bo to od niego zależy przecież wpływ na nasze ciało, włosy, paznokcie.
INCI nie zawsze przedstawione jest w języku polskim. Jego tłumaczenie może wydawać się trudne, dziś troszkę postaram się to uprościć. 

Troszkę teorii ;)
Kosmetyk - każdy produkt przeznaczony do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego, takimi jak: skóra, włosy, wargi, paznokcie i zewnętrzne narządy płciowe lub z zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymanie ich w czystości oraz w dobrym stanie, ochrona, perfumowanie, upiększanie lub poprawa zapachu ciała.

Po co chcemy zrozumieć skład kosmetyków? 
To banalnie proste. Zależy nam, aby produkt, którego używamy działał tak jak deklaruje jego zastosowanie. Dzięki znajomości INCI możemy wykluczyć produkty ze składnikami, które nas np. uczulają, albo sięgac po te, które wcześniej dobrze się u nas sprawdziły.

Czy kolejność umieszczania składników w opisie ma znaczenie?
Jak najbardziej! Składniki, które są na pierwszym miejscu zajmują najwięcej składu kosmetyku. Jeżeli zatem kupujemy np. krem z masłem Shea i czekamy na jego zbawienne działanie, sprawdźmy czy nie znajduje się na samym końcu listy. Wtedy niestety jego zawartość będzie minimalna i jego działanie będzie bardzo znikome.

Podstawowe składniki (np kremów, balsamów):
Woda (aqua/water) jest najczęstszym składnikiem kosmetyków. Jeżeli nie ma jej w składzie produkt może byc tworzony np. na bazie olei.
Gliceryna (glicerinma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu wnika głęboko w przestrzenie międzykomórkowe skóry, zapewniając długotrwały i intensywny efekt nawilżenia i wygładzenia.
Parafina (parafinum / mineral oil) i to temat kontrowersyjny. Dla jednych bowiem to natłuszczający cud kosmetyczny, dla drugich totalne zło. Parafina daje efekt nawilżenia, jednak zostawia tłusta warstwę (tzw film) na skórze, często zapychając pory.
Alkohol (alcohol) w kosmetykach pełnią funkcję rozpuszczalników, zapachów, emulgatorów, konserwantów itp. Nie są zatem tak złowieszcze jak się wydaja :)
Parabeny (np. Benzylparaben, Phenol, Methylparaben, itd) to czyste konserwanty, bez nich jednak nie istniałyby np. antyperspiranty.

I mogłabym Wam tak wymieniać i wymieniać.... A Wy nie chciałybyście tu zaglądać, bo szukanie składników w liście jest niesamowicie męczące...
Mam zatem fajny sposób za interpretacje składników kosmetyków, z którego sama korzystam. 


To świetny, sprawdzony sposób na rozszyfrowanie INCI bez zbędnego szukania nazw. Dodatkowo dowiemy się czy dany składnik może uczulać co moim zdaniem także jest dużym plusem. 

Są też kosmetyki, które są niedozwolone według prawa polskiego. Jeżeli będą użyte w kosmetyku, który chcecie kupić lepiej z niego zrezygnujcie.

LISTA SKŁADNIKÓW ZAKAZANYCH W KOSMETYKACH********

A jak jest u Was?
Przywiązujecie dużą wagę do składu kosmetyków czy raczej do zapewnień producenta w kwestii działania ?


NATIblog © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka